Генетично модифіковані культури заполонили у світі 1 млрд.га

Посівні площі, де ростуть генетично модифіковані рослини, збільшилися у світі на 10% лише за останній рік.

Посівні площі, де ростуть генетично модифіковані рослини, збільшилися у світі на 10% лише за останній рік. Запровадження генетично модифікованих культур відбувалося найшвидше у Бразилії, але сповільнилося у Євросоюзі.

Таку статистику оприлюднила Міжнародна служба з придбання агробіотехнологій – International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications (ISAAA).

Практично всі сільськогосподарські культури були модифіковані з метою підвищення стійкості до хвороб та гербіцидів.

Міжнародна служба з придбання агробіотехнологій частково фінансується компаніями, які пропагують біотехнології як шлях до подолання продовольчої кризи.

За свідченням організації, генетично модифіковані культури вирощуються на загальній площі понад мільярд гектарів від 1996 року, коли почалися перші посіви у США.

Керівник організації Клайв Джеймс твердить, що останній рік був переломним для прогресу біотехнології:

“У 2010 році загальна площа посівів біотехнологічних культур перевищила один мільярд гектарів, що є площею, більшою за території США чи Китаю. Біотехнологічні культури залишаться назавжди”.

Критики зауважують, що навіть мільярд гектарів складає лише 10% придатної до сільського господарства землі у світі. Половина площ з генетично модифікованими культурами припадає на США, але загалом країни, які розвиваються, швидше впроваджують ці культури, ніж країни індустріалізованого світу.

Якщо така тенденція зберігатиметься, то країни, що розвиваються, будуть вирощувати за кілька років більше половини усіх генетично модифікованих культур у світі.

Так, Бірма (М’янма) та Пакистан почали у 2010 році вирощування генетично модифікованої бавовни, яка більш стійка до шкідників.

ЄС проте йде врозріз з глобальною тенденцією і тут посівні площі під посіви з ГМО зменшуються. Німеччина та Швеція впровадили невеликі площі модифікованої картоплі, яка призначена не для вживання у харчуванні, а для переробки на крохмаль для промислового використання.

Екологічна організація Greenpeace зібрала мільйон підписів під петицією до Єврокомісії з вимогою зупинити запровадження нових генетично модифікованих культур.

Радник організації при ЄС Стефані Гансдорфер твердить, що європейські фермери і споживачі відкидають “пропаганду компаній виробників”:

“Генетично модифіковані культури не є більш продуктивними і не виявляють більшої стійкості перед кліматичними змінами порівняно з нормальними культурами. Але вони представляють серйозну загрозу для нашого навколишнього середовища”.